FSC ®
Spoločnosť Real Forest s.r.o. je od roku 2024 žiadateľom certifikácie FSC (Forest Stewardship Council®)
Základné informácie FSC ®
Forest Stewardship Council® (FSC®) je nezávislá medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá podporuje environmentálne vhodné, sociálne prospešné a ekonomicky životaschopné obhospodarovanie lesov. FSC vytvára priestor pre ľudí s rôznymi záujmami a zameraním na diskusiu a riešenie problémov obhospodarovania lesov vo svete. Organizácia FSC bola založená v roku 1993 a vo svete pôsobí prostredníctvom siete národných iniciatív a regionálnych zastúpení. FSC vytvorila medzinárodný systém certifikácie lesov vo svete, ktorý umožňuje identifikovať a verifikovať zodpovedné obhospodarovanie lesov, ktoré vyvážene rešpektuje environmentálne, sociálne a ekonomické požiadavky. Požiadavky sú definované v FSC štandarde obhospodarovania lesov založenom na 10 princípoch a 56 kritériách.
Princíp 1: Dodržiavanie zákonov
Princíp 2: Práva pracovníkov a podmienky zamestnávania
Princíp 3: Práva pôvodného obyvateľstva
Princíp 4: Vzťahy s komunitou
Princíp 5: Úžitky z lesa
Princíp 6: Enviromentálne hodnoty a vplyvy
Princíp 7: Hospodárske plánovanie
Princíp 8: Monitorovanie a hodnotenie
Princíp 9: Vysoké ochranárske hodnoty
Princíp 10: Realizácia hospodárskych opatrení
Certifikácia lesov je moderným trhovým nástrojom, ktorý presadzuje zodpovedné obhospodarovanie lesov. Podporuje lesného hospodára aby hospodáril po všetkých stránkach trvalo udržateľným spôsobom. Po splnení kritérií a obdržaní FSC certifikátu, vlastník lesa má právo používať značku FSC, ktorá na trhu odlíši jeho drevo od dreva nejasného pôvodu. Certifikácia FSC je na viac pre vlastníkov lesa prestížnym ocenením ich snahy o prírode blízke lesné hospodárenie.
Systém spracovateľského reťazca (CoC-Cain of Custody) spojuje zodpovedné lesné hospodárenie a výrobu so spotrebiteľmi. Spotrebiteľský reťazec predstavuje „cestu“ surového dreva z lesa až po spotrebiteľa, vrátane jednotlivých stupňov spracovania, výroby a distribúcie. Certifikácia spotrebiteľského reťazca predstavuje overenie dokumentácie a systémov používaných pri spracovaní produktov z certifikovaného lesa. Certifikované operácie v procese spracovania dreva môžu svoje výsledné produkty označovať logom FSC
Obchodná značka Forest Stewardship Council (FSC) označuje, že drevo použité na výrobu produktu pochádza z lesov, ktoré sú dobre a zodpovedne obhospodarované podľa prísnych environmentálnych, sociálnych a ekonomických štandardov. Pre spotrebiteľa teda značka FSC predstavuje záruku, že kúpou takéhoto výrobku neprispievajú k poškodzovaniu a ničeniu lesných ekosystémov a nepodporujú nelegálnu ťažbu v lesoch.
Zverejňovanie
Interné smernice spoločnosti Real Forest s.r.o.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie protikorupčnej smernice spoločnosti Real Forest s.r.o. Táto smernica a súvisiace štandardy upravujú všetky záležitosti týkajúce sa (potenciálnej) korupcie a opatrení prijatých na boj proti korupcii v rámci spoločnosti Real Forest s.r.o. Korupcia je prísne zakázaná a nepovažuje sa za triviálny priestupok ani za nevyhnutnosť pri nadväzovaní alebo realizácii obchodných vzťahov.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o riešení sporov spoločnosti Real Forest s.r.o. Táto smernica predstavuje základné mechanizmy, zásady a usmernenia, ktoré spoločnosť Real Forest s.r.o. využíva na riešenie a prevenciu vzniku sporov.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o biodiverzite spoločnosti Real Forest s.r.o. Táto smernica predstavuje základné mechanizmy, zásady a usmernenia, ktoré spoločnosť Real Forest s.r.o. využíva na podporu biodiverzity pri adaptívnom hospodárení v lesoch, s cieľom zachovať alebo podporiť environmentálne hodnoty a minimalizovať riziká.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o regulácii erózie, poškodzovania porastov, minimalizácii mechanických narušení a ochrane vodných zdrojov. Táto smernica poskytuje jasné pravidlá a odporúčania definované spoločnosťou Real Forest s.r.o. pre výstavbu lesnej cestnej siete a sprístupňovanie porastov s cieľom minimalizovať environmentálne dopady a zachovať prírodné hodnoty. Poskytuje rámec pre minimalizáciu rizík pri hospodárení v lesoch s dôrazom na ochranu pôdy, lesných porastov a vodných zdrojov
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie zásad hospodárenia vytvorené spoločnosťou Real Forest s.r.o., ktorých účelom je zadefinovanie základných strategických rámcov a filozofie pôsobenia spoločnosti v sektore lesného hospodárstva a manažmentu krajiny.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálny etický kódex spoločnosti Real Forest s.r.o.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o BOZP spoločnosti Real Forest s.r.o. Táto smernica a súvisiace štandardy upravujú všetky záležitosti týkajúce sa bezpečnosti pri práci na pracovisku aj vo vzťahu k dodávateľom prác.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie verejného záväzku spoločnosti Real Forest s.r.o. vzhľadom na dodržiavanie štandardov certifikačnej schémy FSC®.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o používaní ochranných známok.
Prostredníctvom linku si môžete stiahnuť aktuálne znenie smernice o monitoringu stavu ekosystémov spoločnosti Real Forest s.r.o. Táto smernica a súvisiace štandardy upravujú všetky záležitosti týkajúce sa inventarizácie prírodných zdrojov na lesných pozemkoch v správe spoločnosti Real Forest s.r.o.
Aktuálne legislatívne predpisy
Vykonávacie vyhlášky a národný lesnícky program
Vyhláška o hospodárskej úprave lesov a ochrane lesa
Vyhláška o lesnej hospodárskej evidencii
Vyhláška o odbornom lesnom hospodárovi
Vyhláška o vyznačovaní ťažby dreva, označovaní vyťaženého dreva a dokladoch o pôvode dreva
Zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh
Národný lesnícky program
Vykonávacia vyhláška k zákonu o ochrane prírody a krajiny
Zoznam chránených druhov
Zoznam druhov CITES
Vyhláška ktorou sa ustanovujú podrobnosti o produkcii lesného reprodukčného materiálu a jeho uvádzaní na trh
Systém náležitej starostlivosti (DDS)
(Due Diligence System – DDS) (ďalej len „systém“) je súbor opatrení a postupov na účinné minimalizovanie rizika, že drevo alebo výrobky z dreva prichádzajúce na trh bude pochádzať z nezákonnej ťažby. Systém je zjednodušene povedané, materiál v listinnej alebo elektronickej forme, ktorý popisuje celý proces týkajúci sa ťažby dreva a uvedenia dreva na trh ktorý HS vykonáva a zaoberá sa možnosťou rizika uvedenia nelegálne vyťaženého dreva na trh. Skladá sa z troch častí a to: 1. Opatrenia a postupy zabezpečujúce prístup k informáciám o dodávke dreva. 2. Postupy hodnotenia rizika. 3. Postupy na zmierňovanie rizika.
Systém náležitej starostlivosti je potrebné aktualizovať aspoň raz ročne alebo pri každej zásadnej zmene týkajúcej sa výmery obhospodarovaného lesa alebo iných informácií uvedených v DDS.
BOZP a Konflikty
Pracovník |
Dátum | Hodina | Miesto | Činnosť | Druh zranenia | Príčina | Zapísal |
Subjekt | Dátum | Popis konfliktu | Riešenie konfliktu | Zapísal |
Pestovná činnosť - zmluva o dielo
Pestovná činnosť- dodací list a preberací protokol
Ťažba a približovanie dreva - zmluva o dielo v súlade so štandardom FSC
Ťažba a približovanie dreva - technologický protokol pracoviska
Označenie pracoviska
Poskytovanie služieb OLH - zmluva podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka
Kúpno predajná zmluva - drevná hmota od fyzickej osoby
Kúpno predajná zmluva - drevná hmota od právnickej osoby
Kúpno predajná zmluva - lesné pozemky
Odkazy na dôležité stránky
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Okresný úrad v sídle kraja Prešov- odbor opravných prostriedkov
Okresný úrad Bardejov- odbor lesný a pozemkový
Národné lesnícke centrum
home - Národné lesnícke centrum
Informačný systém lesného hospodárstva
Lesnícka ochranárska služba
Štátna ochrana prírody
Slovenská agentúra životného prostredia
Slovenská agentúra životného prostredia | SAŽP
Ministerstvo životného prostredia
Okresný úrad v sídle kraja- odbor životného prostredia
Okresný úrad Bardejov- odbor životného prostredia
Pôdohospodárska platobná agentúra
Projektové podpory / PPA - Pôdohospodárska platobná agentúra
INTERREG- projekty
INTERREG HU-SK
Interreg HUSK 2021-2027 | Interreg Slovakia-Hungary
INTERREG PL-SK
Strona główna - Interreg Polska - Słowacja 2021-2027
INTERREG CZ-SK
Interreg Slovensko – Česko – INTERREG SK-CZ
Švajčiarske fondy
Verejný súhrn plánu starostlivosti a monitoring
Nižšie je možné stiahnuť verejný súhrn hospodárenia spoločnosti Real Forest s.r.o. za rok 2024.
Mapovú vrstvu s lesmi ktorých sa verejný súhrn týka je možné stiahnuť vo formáte .gpkg.
Mapovú vrstvu je možné otvoriť v akomkoľvek geoinformačnom software, napr. voľne dostupný Qgis (Download · QGIS Web Site)
Za lesy s veľkým spoločenským významom (High Conservation Value Forests - HCVF) považujeme lesy, ktoré majú mimoriadnu biologickú, environmentálnu, spoločenskú alebo kultúrnu hodnotu. Manažment v týchto lokalitách je zameraný prioritne na udržanie týchto hodnôt. V lesoch spravovaných spoločnosťou Real Forest s.r.o. sú ako lesy s veľkým spoločenským významom vyčlenené nasledovné lokality:
Lesy s veľkým spoločenským významom (LVSV) | Počet lokalít | Výmera (ha) |
Východokarpatské bukové lesy (LES05.5) | 1 | 0.35 |
Horské kvetnaté jedľovo-bukové lesy (LES05.1b) x Prameniská horského až alpínskeho stupňa (PRA01) | 2 | 0.33 |
Prípotočné jelšové lesy podhorských oblastí (LES01.3) | 1 | 0.11 |
Spolu | 4 |
0.79 |
Referenčné plochy sú lokality v spravovanom území ktoré sa vyznačujú vyhovujúcim stavom biotopu, alebo stavom blízkym priaznivému pričom ich význam spočíva v referencii k manažovaným lesom. V týchto lokalitách je aplikovaný bezzásahový režim, alebo citlivý manažment zameraný na elimináciu neprirodzených vplyvom (napr. vysoké stavy zveri, výskyt nepôvodných druhov,...). V lesoch spravovaných spoločnosťou Real Forest s.r.o. sú ako referenčné plochy vyčlenené nasledovné lokality:
Referenčné plochy (RP) | Počet lokalít | Výmera (ha) |
Východokarpatské bukové lesy (LES05.5) x prameniská horského až alpínskeho stupňa ((PRA01) | 1 | 1.28 |
Horské kvetnaté jedľovo-bukové lesy (LES05.1b) | 3 | 3.27 |
Spolu | 4 |
4.55 |
Spolu LVSV a RP | 8 | 5.34 |
% z certifikovanej výmery | 11.9 |
Nižšie je možné stiahnuť aktuálnu mapovú vrstvu vo formáte .gpkg a .csv a taktiež orientačné mapky (.png) s obsahom lesov s veľkým spoločenským významom a reprezentatívnych vzoriek ekosystémov s ich presnou lokalizáciou a ďalšími atribútmi, v rátane stručnej charakteristiky a manažmentu.
Mapovú vrstvu je možné otvoriť v akomkoľvek geoinformačnom software, napr. voľne dostupný Qgis (Download · QGIS Web Site)
LVSV a RP na LHC Kružlov (kú. Šiba)
LVSV na LHC Bardejov (kú. Nižný Tvarožec)
RP na LHC Bardejov (kú. Vyšný Tvarožec)
Pásma ochrany vodných zdrojov | Výmera (ha) | % z certifikovanej výmery |
I. stupeň | 0 | 0 |
II. stupeň | 0 | 0 |
III. stupeň | 44.86 | 100 |
Spolu | 44.86 | 100 |
Funkčná typizácia lesov v rozsahu certifikácie
Funkčný typ | Výmera (ha) | % z certifikovanej výmery |
ochrana prírody- produkčný | 35.00 | 78.0 |
vodoochranno- protierózny | 4.73 | 10.5 |
polyfunkčno- produkčný | 2.84 | 6.3 |
protierózno- produkčný | 2.29 | 5.1 |
Spolu | 44.86 | 100.0 |
Biotopy európskeho významu | Výmera (ha) | %z certifikovanej výmery |
LS 5.1 Bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy | 44.86 | 100 |
Územia európskeho významu | Výmera (ha) | %z certifikovanej výmery |
SKUEV Čergov | 34.57 | 77.06 |
Zastúpenie jednotlivých stupňov ochrany z ktorých vyplývajú hospodárske obmedzenia:
Stupne ochrany | Výmera (ha) | %z certifikovanej výmery |
1 | 10.29 | 22.9 |
2 | 34.57 | 77.1 |
3 | 0 | 0.0 |
4 | 0 | 0.0 |
5 | 0 | 0.0 |
Spolu | 44.86 | 100 |
Chránené vtáčie územia | Výmera (ha) | %z certifikovanej výmery |
CHVU Čergov | 34.57 | 77.06 |
Program starostlivosti o CHVÚ Čergov
V nami spravovaných lesoch sa nachádzajú stromy, ktoré ich úctyhodné rozmery a vysoká ekologická hodnota predurčujú k ochrane a ich ponechaniu na prirodzené dožitie.
Drevina | Počet stromov |
Objem stromov (m3) |
Priemerná hrúbka (cm) |
Priemerná výška (m) | Priemerný objem |
Javor horský | 24 | 45.27 | 62 | 23 | 3.77 |
Buk lesný | 6 | 55.74 | 88 | 29 | 9.29 |
Jedľa biela | 5 | 18.92 | 69 | 24 | 3.78 |
Spolu | 35 | 119.93 | 73 | 25 | 5.61 |
Nižšie je možné stiahnuť aktuálnu mapovú vrstvu vo formáte .gpkg s obsahom stromov na dožitie s ich presnou lokalizáciou a ďalšími atribútmi. Mapovú vrstvu je možné otvoriť v akomkoľvek geoinformačnom software, napr. voľne dostupný Qgis (Download · QGIS Web Site)
Prehľadná tabuľka so súradnicami stromov (S-JTSK) vo formáte .csv.
Podnety a návrhy
V prípade akýchkoľvek podnetov a návrhov týkajúcich sa nami spravovaného územia nás neváhajte kontaktovať !